Фаленопсис (Phalaenopsis)

• Фаленопсисите ни преди: https://old.cvetar.org/viewtopicf821.html?f=47&t=15250

Едновременно с появата на новия форум при мен цъфна за пръв път тази разкошотия - phalaenopsis deliciosa (kingidium deliciosum)
    P1030748.jpg

• Phalaenopsis sumatrana
    P1030738.jpg

И щерка ѝ phalaenopsis Sumascript, която цъфна с едно ситно цветче, забутано в листата
    IMG_1794.jpg

В момента чакам да отвори пъпки phal buyssoniana от Кика 🙂

• Дани,deliciosa-та я виждам и е прекрасна.
    Но за съжаление,другите снимки не ги виждам...

• @Arimobul , виждат ли се сега? Благодаря за делициозата, като се отвори и бях стъписана от това колко е деликатна и нежна!

• Привет на компанията!
    Поздравления за цъфналите красоти на Дани!:-)

Мисля си, че ще бъде добре да продължим традицията отпреди,
    за разделяне на фаленопсисите по видове (за всеки вид ще е полезно да се направи
    отделна тема), и отделна за хибридните.

• Привет банда !😁 😁
    Ето , като за начало един от моите прекрасни хибриди , 😊
    от най ново поколение , създаден от онези "с дръпнатите очички"
    😰
    редактирано:
    IMG_20180307_101754.jpg
    Phalaenopsis Zheng Min Tyrannosaurus x Chienlung Mosaics
    IMG_20180305_145113.jpg

• И от мен две актуални, Liodoro и Phal parishii.
    alt text
    alt text

• Разкошни са ви фалчетата 🙂
    @titicaca няма ли да станат множко темите за видови фаленопсиси? Само аз имам десетина вида.... Но от друга страна ще бъде интересно да се напише по нещо за всеки вид.

• @danny Ако вземем пример от руските, англоезичните и прочее чужди форуми, там са разделени по видове. Много по-лесно човек намира
    нужната информация - според мен. Хибридните биха могли да са в една
    обща тема, макар че и там би било добре да се подредят - видови първични, по-сложни, и масови...Просто така си мисля, седя и си мисля;)

• Започна да става цветно и в новият форум.

• @titicaca предполагам, че по онези форуми се гледат видови фалчета от доста повече народ. Тук от вид като има по 2-3-5 човека, ще си пишат само те. Не мисли, че съм контра на всякакви промени, просто изхождам от досегашния опит как имаше място, раздели и теми за какво ли не, а накрая всички пишат в 1-2 теми за всичко.
    Иначе за да съм по темата, ще покажа какво се отчита скромно и при мен, а като си направим тема/теми за видовите, ще ги отделя там.

неизвестен жълт хибрид
    неизвестен жълт хибрид

неизвестен бял хибрид
    неизвестен бял хибрид

Остатъкът от многобройните цветоноси на шилериана
    alt text

мании флава и неизвестен розовеещ хибрид с леко вариегатни листа. Интересно, че винаги забива надолу цветоноса и не отваря докрай цветовете.
    мании флава и неизвестен розовеещ хибрид

неуморно цъфтящ забравих какъв видов или първичен хибрид, може би да беше чист корну-церви или кръстосан с нещо... ама май чист.

лоша снимка на измъчен пърпъл гем от @didka_bg
    пърпъл гем

тепърва отварящ се тетраспис С1, който този път реши да цъфне дюс бял
    тепърва отварящ се тетраспис С1

• И на мен ми се струва, че отделна тема за всеки вид фаленопсис няма да е толкова удачно за нашите обеми от постове. Другото е, че фаленопсисите ще "удавят" другите орхидеи. По принцип бихме могли да направим подфоруми за Фаленопсис, Ванда, Дендробиум....примерно и в тях да има теми по видове. Но пък орхидеите цъфтят един-два пъти годишно, активността в тези теми ще е малка. Можем да отделим теми за видови фаленопсиси, за първични хибриди, за по-сложни хибриди и за масови хибриди. И без това повечето фалчета е гледат подобно, с някои изключения.... можем да направим и разделяне по секции, но ми се струва, че по-трудно ще се намира кой фаленопсис къде е. Аз със сигурност не ги помня кой в коя секция беше 🙂
    Кика, зад шилерианата се вижда едно етикетче... като се появи тема за вандите моля те да споделиш как го гледаш този звяр, че на мен ми се опъва с цъфтежа.

• @danny Обем ще се натрупа с времето - нали не мислиш, че информацията в стария форум се е появила за една седмица?:) Постепенно всичко ще се нареди, сигурна съм.

• Добро утро .. хайде отпочвайте да нашарвате темата вече😉
    Всичко е разцъфнало и ароматизирало моята къща 😂
    Phal. Corning's Bell
    IMG_20180531_093056.jpg
    Phal. (Princess Kaiulani x hieroglyphica) x tetraspis
    IMG_20180531_093133.jpg
    😹 😻
    IMG_20180531_093523.jpg

• Леле, красавци и половина! Ама и какви снимки, напълно ме задоволяват такива едрогабаритни!😍

• Хибридите на корнингианата са разкошни... ще ги издебна някой ден да оцветят и моят дом 🙂 казваш, че са ароматни?

• Ето ни ..Три жени💓 💝 💜 стрижени😎
    IMG_20180607_190739.jpg
    IMG_20180605_095702.jpg

• Този не знам какъв хибрид е, първичен ли е, не е ли, табелата се е затрила. Обаче пък мирише много пикантно и е разчепил пет цветоноса с по два цвята в пет посоки.

alt text

alt text

• На този от горния пост му остана едно непрецъфтяло цветче, но пък цъфнаха други.

Purple Gem
    alt text
    alt text

Много сходен по цвят, но не и по цъфтеж купешки безименен хибрид
    alt text

Doritis pulcherima
    alt text

И за финал новия цъфтеж на тетраспис с1, този път, за разлика от предния, има и малко червено.
    alt text

Чакам и една пулхра, както и още един доритисоподобен.

• Чудни са ти, Кика! Аз чакам един доритис да зарадва и мен 🙂

0
На линия

254
Потребители

237
Теми

3.5k
Публ.

CVETAR.ORG