Маковете - коприненият блясък на Ориента (Papaver)

• Старта тема: https://old.cvetar.org/viewtopic20b9.html?f=7&t=9537
    Миналата година съфорумка ми изпрати семенца на едногодишен мак. Говорихме за розов. Ето какво цъфна ☺
    alt text
    От Томпсън и Морган си бях поръчала бял с лилаво-розова среда. С нетърпение го чаках, но нищо не изникна. Всъщност две, но не съм сигурна дали е поръчковия или от съфорумката. Има пъпки и цъфти, но така и не случих отворен цвят като си ходим на село.
    Имам и многогодишен Papaver orientale . От миналта година два. Единият изгни и умря. Другият е цъфтял, но естествено пак не съм го случила. Като го гледам сега на нищо не прилича. С почернели болнави листа. Тази пролет си поръчах друг, но и той няма хубав вид. Жив е. Ще видим догодина.

• Делфинче, и аз имам като мака на снимката ти (Papaver Somniferum). У съседката се въдеше един такъв, кичест, лилав. Хвръкнали семенца у нас, и ето и аз се сдобих с такова екзотично чудо със сиво- зелени листа. Обаче моите бяха простоцветни. Оставих мака да върже и да пръсне семенца с надеждата поне част от новите макове да са кичести, но уви- пак всички простоцветни. Явно се получава разпад на този белег А как привличат белокрилкииии, цели облаци излитат щом приближиш. Изкорених всички макове заради белокрилките и еднодневните им цветове. А сега гледам у комшийката- червен, кичест...
    P. Orientale за мен е много по- стойностен. Компактен, с красиви нарязани тъмно- зелени листа, траен цвят, многогодишен.
    След цъфтежа изпада в покой, и постепенно надземните части изсъхват. Затова е и толерантен към сушата.
    Моят е Perry's white
    alt text

alt text
    Поръчах и още един, от Бг вносител, но тази година не цъфтя. Очаквам да е Patty's plum
    alt text
    Снимката е от нета.

• Миналата година откопах от моя мак на една дружка и за малко да го загубя. Тука съм го снимала като фон на ирисите. Дано се съвземе и догодина ирисите да са му фон.
    alt text

• Pyracantha, точно Perry's white ми загина. А много са красиви беличките.
    Ето го макчето от ТиМ. Наистина докато мигнеш и прецъфтели. Трябва да има порядъчно количество, за да се забележат.
    Сутринта го снимах на вятър и малко е размазан.
    alt text

alt text
    След няколко часа беше останал само по семенна кутия 😁

• Много е нежен... Ние тази година ще поръчваме ли семки 🙂

• Цъфна и друго макче от непоръчковите. Този път пепел от рози. Започват да ми харесват 😁
    alt text

Мислех да ги разкарам, но реших да ги оставя да се самозасеят. Само не знам като прекопавам с права лопата дали ще успеят да никнат напролет.
    alt text

alt text

• Страхотна комбинация се е получила с метличините!

0
На линия

254
Потребители

237
Теми

3.5k
Публ.

CVETAR.ORG