Циклама (Cyclamen persicum)

• Старите теми за Циклама:
    https://old.cvetar.org/viewtopic2ef8.html?f=8&t=13021

Моят ветеран :
    IMG-4564.jpg

И тази година ме зарадва. Всички други купувани през годините си заминаха.
    IMG-4561.jpg
    Имам още една оцеляла от миналогодишен подарък, но онзи ден безмилостно я ощавих, щото имаше щитоноски.

• Браво за ветеранката, на азалиите вече доволно им се усмихвам, даже и нови замислям да взема, но на тези цветя/зайчета им казваше баба ми и кротко си ги събуждаше всяка година/ им разказвам играта винаги...

• И аз им разказвам играта, а са толкова нежни... браво 🙂

• Виждали ли ли сте семена на циклама? Аз не, доскоро.
    По Осми март си забърсах две циклами със страхотни, едри цветове (после издребняха, разбира се). Едната взе, че образува семенни кутии. Аз пък взех, че ги оставих, защото ми харесаха. Много яки наистина. Станаха големи, колкото лешник. Вчера едната се отвори. Мислех, че ще е суха, с дрънкащи вътре семена 😀 , а те:
    alt text
    Ороних няколко.
    alt text
    Днес сами падат на бюрото ми, защото е на един рафт над него 😁
    alt text

Неразтворена кутия
    alt text

• @delfin И моята стайна циклама образува семенни кутийки, смятам да ги засея като узреят, защото цикламата слад като заспи, не съм сигурна, че ще се събуди . Ето такава е

alt text

• Грийни, вчера четох в една стара книга за китки, че цикламата лятото се тори и полива. Не споменават за " приспиване". Ще пробвам по този начин. Ако обаче сама си покаже, че влиза в период на покой, няма да и противодействам.

• @delfin амии, не съм съгласна. Сега според мен като си изхрани семената, листата трябва да почнат да съхнат, поливане или пък торене не трябва, прибира се на някъде, светлина не и трябва, тя няма листа и наесен, като започне да се облиства , може да се полива и тори. Всъщност аз не вярвам, че наесен ще имам пак циклама.

• Да, разбира се. Ако започнат да жълтеят и да влиза в покой, ще спи, било то и завинаги 😀 .
    Но ако продължава да пуска листаци, ще я гледам като вечнозелено.
    В книгата не препоръчват поливки в период на покой. Въобще не споменават за такъв (приспиване).

• Аз моята не приспивам ,не променям поливките.Имах няколко които след приспиването не се събудиха.Отгледах маааалки цикламки от семена.

• Как ги ся? Нещо особено? Никнат ли бързо?

• @delfin каза в Циклама (Cyclamen persicum):

Как ги ся? Нещо особено? Никнат ли бързо?
    Засях ги в чашки от кафе.По едно семе в чашка.Семената леко присипах с пръст.Чашките сложих в пластмасов контейнер(в които продават рукола) и сипвах вода в контейнера.Поникнаха не особенно бързо.Когато станаха с по няколко листа ги раздадох.Даже тук предлагах.Ако намериш темата(подарявам) можеш да видиш как изглеждат.

• @delfin не помниш ли прословутата циклама на бимбарго, която няколко години не беше спирала да цъфти? Така и не се разбра обаче, защо някои циклами заспиват, а други отказват. И кое всъщност е нормално за стайните.

• Помня я разбира се 😁.

• Не са узрели семенните кутийки, пуска единични цветове, поливам само в подложката.Отдавна не съм гледала циклама и не знам толкова ли е дълъг този цикъл- кога ще почива, кога ще се събужда.....alt text

Впишете се, за да отговорите

1
На линия

372
Потребители

306
Теми

6.4k
Публ.

CVETAR.ORG