Овощни изкушения

• Здравейте момичета и момчета любители не само на цветарството, но и на овощарството и градинарството. От вчера се научих да качвам снимки и нямам търпение да Ви се похваля със снимки на единият от двата сорта кайсии които засадихме февруари 2016г. Имаха цвят още същата година, но ги удариха пролетни мразове. Обаче 2017 и 2018 се отчетоха повече от отлично. Невероятни сортове! И тъй като наближава времето за засаждане на фиданки реших да Ви покажа плодовете на една от нашите кайсийки. 20180603-091515.jpg 20180606-181407.jpg 20180606-075744.jpg 20180606-075822.jpg

• Много хубаво, че отвори приказка. Кога, наистина, е време за садене на овошки? И сруго питане за тая кайсия - къде се намира? При нас по морето уж топло, но пролетно време често има късни слани и специално в наше село почти не се отглеждат успешно кайсии, праскови, череши... Та питам за късни сортове или поне по-устойчиви на тия късни застудявания.

• @kikabelata Не знам какво стана.... написах доста дълъг отговор и го публикувах, но е изчезнал някъде. Както и да е! Та аз съм от Свищов. Тук при нас кайсиите често страдат от повратни студове. Тези два сорта обаче още на следващата година дадоха плод. През Март 2018 имаше доста дълъг период с отрицателни температури и в Свищов валя и поледица и сняг. Доста се изплаших, че ще измръзнат, но за щастие това не се случи, а дръвчетата бяха напъпили. Може да се дължи и на самите сортове или пък на това, че дворът ни е доста малък и закътан от всякъде, но факт е, че нямаше много кайсии в околността. Ако някой проявява интерес относно сортовете ще дам инфо допълнително. Относно времето за засаждане най-добре от късна есен до ранна пролет, когато няма сокодвижение. Нашите ги садихме в края на февруари на гол корен. В сайта от който ги поръчвахме предлагат и в контейнери, но са доста по-скъпи, а и доставката ще се оскъпи, понеже са и много по-тежки. За сметка на това могат да се засаждат доколкото знам целогодишно и захващането е почти на 100%. Ако обаче се спазват инструкциите за засаждане на гол корен няма да имате проблеми. Поне ние никога не сме имали.

• @todorova-sv Страхотни кайсии, направо си изгубих ума!
    Чакам с нетърпение да напишеш сорта и сайта от който си ги поръча. Аз искам да споделя че при мен есенното засаждане на две кайсиеви фиданки сорт Силистренска компотна и Късна Силистренска се оказа неуспешно. И двете дръвчета измръзнаха и избиха филизи по стеблата на 30- 40 см. от земята. Това ми вдъхна надежда до някъде и изрязах сухата част от тях. Пролетта се облистиха и аз напълно повярвах че ще ги бъде, докато в един момент видях повяхнали листата на едното и не след много време и на другото дръвче. Четох някъде в нета, че в районите с по- мразовита зима засаждането на прасковите и кайсиите е по- добре да се извършва пролетно време. За това тази пролет мисля да възстановя загубите си от предната година.

• @ivaninka Наистина са страхотни кайсийки. По-хубави не съм яла. Нищо общо с тези, които продават по магазините и пазарите. Поръчах ги от пловдивския разсадник Екзотик плантс. Избрах ги по описанието, но извадихме голям късмет. Тези от снимките са Apricot Rubista - френски патентован сорт. В Свищов зрее около 20-30 юни. Другият сорт е Apricot Kioto и по нищо не отстъпва на Рубиста. Зрее в началото на Юли. Една година по-късно поръчвах за село Apricot Orange Rubis. Не е лоша, но другите две са много по-хубави и една ранна черешка-Cherry Sweet Early. През 2018 роди две черешки - едри, черни и много сладки. От същия сайт имаме и две нектарини с бяло плодово месо Caidesi 2000 и Caldesi 2010. Еднакви са, но зреят с един месец разлика. Много хубави и едри, тъмно червени на цвят само дето незнайно защо на по-късната 2010 някой от плодовете започват да гният и да падат от дървото още преди да са узрели. И последно две праскови Peach IVORY Quinn и Peach GLADYS, които също имаме от там и бих препоръчала. Надявам се да съм била полезна, но в този сайт има такова разнообразие, че чак да се чуди човек. Вие като четете описанията може пък нещо друго да Ви допадне. Ако нещо друго Ви интересува не се колебайте да ме питате.

• @todorova-sv Много благодаря за подробната информация за сортовете кайсии и техните вкусови качества. Впечатлена съм от това, че успешно са презимували при вас и въпреки страшното обледяване през март на 2018г. успешно са плододавали. При нас, както вече казах зимният мраз взе своите жертви - двете ми Силистренски фиданки , а другите две стари кайсии изобщо не дадоха цвят. Искам да се сдобия с устойчиви на студ сортове и дано изборът ми този път бъде правилен! Влязох в сайта на Екзотик плантс и без колебание заложих на изпитаното- Apricot Rubista, Apricot Kioto. Добавих към избора си Apricot PRICIA®- ранен сорт, за изживяване на тръпката от очакването на неизвестното. 🙄
    Включих в поръчката и двете прасковки- Peach IVORY Quinn и Peach GLADYS и с бутон "изпрати"- посях своята нова надежда за година- 2019 . 👍
    Много полезна тема! Благодаря за споделянето!❤

• @ivaninka Стискам палци! Чакам скоро да се похвалиш с положителни резултати от засаждането и след време с отзиви за Apricot PRICIA макар, че вече нямаме къде да ги слагаме нови дръвчета. ☺

• @todorova-sv Нинка, извини ме- писмото ми на лични отказа да полети към теб и го копирах и поставих в темата! Благодаря ти за отделеното време и внимание върху овощарските ми кайсиеви неволи, но с твоя помощ може и да открием къде се крие причината за неуспехът ми с този овощарски вид. Бързам да кажа , че днес получих обаждане от Екзотик плантс във връзка с поръчката ми и след моето съгласие , утре растенията ще пристигнат в офис на еконт в Русе за което пак ти благодаря че ми даде посоката към този разсадник. Да си призная и аз започнах да се замислям, дали не бъркам при засаждането на дръвчетата, но това че есента едновременно засаждам слива Чачанска лепотица , Хубава юнска круша, Вишна и Зарзала от един и същ разсадник, при който случай всичко разлисти пролетта, а само зарзалата остана суха вейка ми говори за сетен път, че кайсиевите дръвчета не бива да ги засаждам есента. Размишлявах също дали пък точно кайсиевите фиданки от зем. производител от който ги закупих не са били зелени а от там и некачествени и на следващата есен смених разсадника, но и от там същото ми се случи и със зарзалата. Дръвчетата които утре ще взема от еконт, ще поставя в чувал със заринати корени в пръст и пясък прибрани в мазата при постоянна температура 3*-4* градуса и към края на февруари ще засадя в градината. Така съхранявах корени рози от една късна декемврийска поръчка когато земята вън беше замръзнала на кокал и щом времето отпусна малко преди март, засадих в градината. Много се зарадвах на това, че си във възторг от вкуса на френските кайсиеви сортове. Те ще са истинска революция в нашите любителски градини.👍 😊

1
На линия

246
Потребители

223
Теми

3.0k
Публ.

CVETAR.ORG