Зюмбюл (Hyacinthus)

• Първи цвят от форсираните Зюмбюли...
    alt text

• Ммм, имам чувството, че му усещам аромата!

• @todorova-sv ,да доста уханен е.По принцип тъмните цветове са по-ароматни,поне моите наблюдения са такива. 🙂

• Прекрасен е!

• Невероятен цвят, Наталче!!!

• Благодаря ви !😘
    Следващи цветове...
    alt textalt text

• Чудни са!
    И аз ще си взема да ми стоят на бюрото под носа 😊, но по-нататък.

• Искам да ви рекламирам един зюмбюл - Hyacinthus 'Blue Giant'. Случайно забелязах, че Евробулб са го пуснали пак. Няколко години следях за наличност.
    https://order.eurobulb.nl/eurobulb/20146-hyacinthus-blue-giant-4009.html
    Много едро съцветие. Прекрасно синьо, избеляло дънково ☺ .
    Поръчвала съм го 2010 г.
    alt text
    Тук е през годините
    alt text

alt text
    Жалко, че снимките, на които личи колко е едър, са се затрили в снимка.бг
    Надявам се наесен, живот и здраве, все още да го предлагат и да има поръчка.
    При мен оцеля до по-миналата година. Всъщност последните години се разви някакво гниене по зюмбюлите и от над сто сортови зюмбюла, сега нямам нито един. Е, може да има един-два.
    Изключение прави Hyacinthus 'Aiolos', но те са в задния двор. Доста са се размножили. Вадя ги на няколко години, за да прекопая мястото и да изчистя тревата. Засаждам ги веднага. Не летуват като останалите луковични в торбички.
    alt text

alt text
    Снимките са от миналата пролет.

• Както ви казах, откъм тлъсти зюмбюли 😀 е пълна скръб при мен. Имам 3-4 оцелели
    alt text

alt text

За този имам съмнения, че е Blue Giant
    alt text

• В смисъл? Изгнива луковицата или? Не си рИвала от подземни крадци, пък и ми се виждат едри техните луковици да ги влачат в склада.

• Да, гниене. За няколко години. Но те, луковиците си идват заразени, знаеш. От Евробулб така са си снижили качеството. За купувани осмомартенски да не говорим. Посинели от плесени.
    Не съм се заимвала с нови последните две години. Но ще се поправя. Така съм си наточила зъбите. Пък и ми щукват едни малко шантави комбинации 😁
    Днес като минавах покрай един цветарски видях тройка сини. Много, много едри, едно интересно синьо. Малко тъмно, към мастилено. А гърба на цветлетата друг нюанс на синьото-металик. Но осем кинта. Как пък не бих дала. Всъщност какво ги правят като прецъфтят? Дали ги хвърлят в близкия гюм 😁 😁

• Ето ги любимите ми зюмбюли
    Hyacinthus 'Aiolos'
    alt text
    Снимките ми са като миналогодишните. Дано не ви е досадно.
    alt text

alt text

• alt text

alt text

Редицата отдалече.
    alt text
    Отляво е една леска, която пуска издънки в несвяст. Омръзнало ми е да се боря с тях.

• Вижте какви хубави семенни кутии е направил светлосиният ми зюмбюл.
    alt text
    Не ми се ще да идат зян. Някой знае ли подробности за сеенето?
    Знам, че ще отнеме много време, но ми се ще да пробвам.

• @delfin Давай, делфинко, ето какво намерих:
    Размножаването със семена също е възможно.Ако имате намерение да го практикувате имайте напредвид няколко неща.Когато растението направи семенни кутиики е добре да поддържате стъблото изправено, без пряк контакт с почвата, защото може да загние и да се разпукне преждевременно.При образуването им, след прецъфтяване наторете с кафяв Кристалон - NPK 12 - 12 - 36 + 1Mg, за да може цветето да изхрани семената, които понякога немогат да узреят.Съберете ги, когато семенната кутиика изсъхне и леко се разпукне.

Така изглеждат и стъблата на кокичетата след прецъфтяване- гътнати на разстояние едно стъбло от центъра , семенните кутийки зреят и търкалото от кокичета следващата зима пораснало- къде от луковичките, къде от семена....
    A довечера ще разгледам стъблата на моите зюмбюли- колко пчели хвърчат наоколо, може да са опрашили някой и друг цвят.☺

Впишете се, за да отговорите

1
На линия

274
Потребители

267
Теми

4.4k
Публ.

CVETAR.ORG