Фритилария

• Не помня имахме ли стара тема, трябва да потърся.
    Не ми върви с големите фритиларии (ходжови лалета), една жълта разрових - изгнила, няколко оранжеви (от поли) - само листа, друг вид садих - не поникна изобщо. единствено тия малките се отчитат, макар че за сега няма от светлите. Те пък паднаха жертва на котешките лапи, дето ровеха наред из сандъчетата.

alt text

alt text

• Кика, много е сладка!
    На село баба имаше обикновена оранжева. Цъфтеше си редовно до един гюл, близо до входната врата. Всяка пролет ни посрещаше наперената хубавица. Но тогава не представляваше интерес за мен. Дори не я харесвах особено. И понеже бях "многознайка" и реших да модернизирам градината, взех че я местих. После я връщах. Но китката се загуби. После ми дойде друг акъл и много се запалих по фритилариите. Поръчвах жълта няколко пъти, разни минита раирани, различни чешити. Но усилията ми се увенчаваха с неуспех. Само една черна се представяше подобаващо. Баба 💜 се чудеше каква е тази китка и когато изглеждаше така
    alt text, ме питаше кога ще цъфне 😁
    Fritillaria persica Adiyaman от 2010 година.
    Ха-ха, докато пишех, малката се появи иззад гърба ми и попита това цвете защо изглежда така. "Как?"- попитах. "Ами като умряло."
    Нищо не разбират тия хора от китки 😁

• Хахаха, наистина е странна и само някои можем да я оценим. Аз от години имам неуспех с тия карираните, но от миналата година най-после им се радвам.

• Насадих есента и аз 5-6 различни. Да видим дали ще цъфнат!

• Хехе, красива черна фритилария, хич не е като "умряла" 🙂 Аз есента садих едни карирани фритиларии, които съвсем си умряха 🙂

• Пропуснала съм да покажа, че и една бяла се появи, макар и последна след тъмните. Значи все пак били микс :))

alt text

Ето пак и тъмните, макар изобилието да е наполовина на миналата година, ама сега цъфнаха по 1 от стрък, а тогава бяха по 2.

alt text

Между другото, по снимките едва се виждат едни малки, къси и широки единични островърхи листенца. Това поникна от другия вид, на който все забравям името, дребни, с жълтеникави цветове. Нито едно не цъфна обаче.

• ![Ето ги и моите Фитиларии, чудно тази високата съм забравила че я имам, някъде се е крила досега![alt text](i2-2019.jpgmage url)](i2019.jpgmage url)

• @petrova149 Много са ти хубави!

Впишете се, за да отговорите

6
На линия

265
Потребители

262
Теми

4.1k
Публ.

CVETAR.ORG