Метличина (Centaurea cyanus)

• Старата тема: https://old.cvetar.org/viewtopicf659.html?f=7&t=15981
    Тези метличини са от поръчката на Бимбарго. Коментирани са в началото на темата ☺ . С някой ги делихме. Бих се радвала ако сподели какво излезе от семената.
    Моите са сините- Класик Фантастик
    alt text

alt text

alt text

• alt text

• Ах, че хубава снимка, Делфинче! Пъстри метличини и експлозията на алиума до тях...!😍
    Тези метличини от семенца ли са? Направо в земята ли ги сееш? Дълго ли цъфтят?

• Семена от Томпсън и Морган. Сях ги пролетта. Доволно поникнаха, за разлика от един мак, от който никнаха два броя.
    Цъфтят от около три седмици. Силният вятър в събота беше нагътал единичните стръкове.

• Направо ме е срам да пускам тук снимка вече. Обещавам, че е за последно. Всеки път ги снимам и всеки път са различни. Днес полягаха от порива на вятъра, а прецъфтелите цветчета започнали да взимат превес.
    alt text
    Метличината винаги ме е връщала в детството, когато на село имахме лозе. Още имаме, но вече запустяло.
    Та в онези години ходехме на лозето с магарешка каручка. По-голямата част от пътя беше асфалтиран и железните колелета тракаха, а копитата на магарето ритмично чаткаха по него, но после следваше черен път. От двете му страни бордюр от метличина, мак и лайкучка, а зад тях житни ниви. По цял ден се шматкахме наистина безгрижно и си измисляхме игри. А вечер, на връщане се чуваха и щурците. Чуваше се и леко свистене на търкането на тревите о каруцата. А баба като ни кажеше, че тази вечер ще спим като къпани, си мислех: "Уф, пак ще ме къпят." ☺
    Мдаа, баба и дядо, метличини и безгрижие.

• Тази снимка и твоят разказ ме върнаха и мен там назад в детството... Оживяха образи, звуци, замириса ми на лято и окосена трева. Благодаря за този спомен, колкото скъп, толкова и тъжен...
    И не, обещанието ти не се приема!🌷

• Делфин, не досаждаш, разглеждам и чета с удоволствие..., чак се разочаровам, ако няма много за гледане и четене!! Онова за каручката, синчеца, маковете и пътя към дядовото лозе ми е много познато.

• Нали това е чарът на градината, че всеки път е различна. Много са красиви и така.

• Днес преди бурята
    alt text

• Небе с цвят на метличина 🙂 🙂

• 02.02.19
    Синята метличина се самозасява. Започна да никне края на лятото. Пооскубах някои, но някои съм пропуснала. Не мръзне.
    Това е от вчера. Пораснали са.
    alt text

• Много ценна и приятна информация!

0
На линия

254
Потребители

237
Теми

3.5k
Публ.

CVETAR.ORG