Кала (Zantedeschia)

• Старата тема: https://old.cvetar.org/viewtopicb45e.html?f=102&t=13017

Цъфна ми калата и съм много горда с този си успех! Гледам я вече пета година и не само, че не съм я убила още, ами всяка година цъфти с все повече цветове. Не се засичат накуп, но досега ми цъфна със 7 цвята този сезон. Само не мога да разбера защо не излизат от листата, ами са с къси дръжки и се крият вътре. Торене, поливане, осветяване? Кое не ѝ харесва?
    alt text
    alt text

• Дани, разкажи как зимува като е в саксия.
    Преди от Русков си бях поръчала десетина сорта. Садих ги в градината, цъфтяха и после изгниха.
    А на друго място си бях садила две, една жълта и една пикасо. Жълтата я изместих при русковите, та си замина и тя. А пикасото си е намерила мястото (в основата на рози, сянка) и вече доста години си съществува (да не я урочасам 😁 )
    Ето я:
    cala picaso
    alt text

• Хубави са ви калите, Делфин твоята и много цвят има!

• Старичка е, затова ☺ .

• Зимува в коридора на входа. Някъде към ноември от студа отмират листата и я внасям във входа, без поливки и (уж) на хладно. Напролет като се стопли я вадя на слънце и поливам един-два пъти докато се покажат новите листа, когато започвам да поливам нормално. А по-миналата зима я извадих от саксията и я държах в хладилника, пак презимува 🙂 Твоята пикасо е много хубава, чудесен цвят и тези напръскани листа!

• danny, изящна е твоята кала, бяла красавица!
    delfin, кала пикасо я дават 9-10 зона, ти какво я омагьосваш, та зимува навън? Всички кали , които съм оставяла в градината , изчезнаха. Сега си имам само бяла градинска /Zantedeschia aethiopica/, цъфти и се размножава.

• И моята Пикасо изгни още първата зима в земята. Виждам,че при Делфинчето има дренаж от камъчета около калата, вероятно помага да не се задържа вода там зимата.

• Сигурно си е намерила мястото. До нея имаше и жълта. Караха няколко години. После поръчах от Русков и изместих жълтата при тях. Всичките заминаха в течение на две-три години.
    Камъните не са дренаж, а покритие. Под тях има найлон.
    Тези на Рускав дори ги бях затрапвала за няколко месеца в зеленчуковата градина, както бяха с листа, понеже обработвах мястото по никое време. Нищо им нямаше, но зимната и пролетна влага не им простиха.

Грийни, имаш ли снимки на етиопиката? Предполагам каква е красавица.

• @delfin Ами тя си живееше безпроблемно, цъфтеше, докато кедърът до нея не нарастна , пусна дълги клони и я засенчи тотално. Тогава я преместих, разсадих ги многото ризоми. Сега вече цъфтят, все още са малки, дребни, не повече от 20-30 см. Мисля, че бързо прецъфтяха таза пролет и не съм ги снимала. Има опрашен цвят, седи си на стъблото, него мога да снимам.

• И аз съм изумена от зимуващата пикасо! Да взема да пробвам ли... ама при мен даже етиопиката не изкара тая мижава зима, какво остава за цветните кали. Тях ги гледам в една обща саксия заедно със зелената богиня. Обаче за момента имам само листа. Явно им идва в повече сянката. Тази година асмата е много гъста и нямам слънчеви места 😞
    И пак си търся бяла етиопика да завъдя. Някой ако разсажда, моля да задели грудчица, мръннн...

• А пък аз моята кала я убих от преполиване!

• Това е малко трудно да се постигне през лятото. Моята кала е най-жадното растение. Вечно е тотално пресъхнала, а я наливам два пъти по-често от другите. Но през зимата не я поливам изобщо, чак пролетта я изнасям навън и поливам веднъж докато не видя листа.

• @danny каза в Кала (Zantedeschia):

Това е малко трудно да се постигне през лятото. Моята кала е най-жадното растение. Вечно е тотално пресъхнала, а я наливам два пъти по-често от другите. Но през зимата не я поливам изобщо, чак пролетта я изнасям навън и поливам веднъж докато не видя листа.

Ами някои корени й бяха изгнили. Чак и грудката като я пипнах, беше на места кашава. Но няма да се откажа! Пак ще си купя и ще прдължавам да се грижа за тях. Надявам се следващия път да успея.

• Дани, моите са навън от пролетта, но ги валяха дъждовете миналия месец и забелязах, че почнаха да гният листата, та ги прибрах под навес. Вярно обичат вода, ама винаги с едно наум, че са грудкови все пак. Не трябва да се прекалява.

• Успех! Моята кала изкарва от пролетта до есента на терасата, западно изложение. Изнасям я когато нощните температури се вдигнат над 10ина градуса, през лятото поливам обилно и често. Есента постепенно намалявам поливането, така или иначе дъждовете си я валят. Тя започва да губи листа и когато стане студено я прибирам и спирам поливането. Едната година дори я извадих от саксията, почистих грудките и ги прибрах в хладилника 🙂

Впишете се, за да отговорите

0
На линия

280
Потребители

276
Теми

4.7k
Публ.

CVETAR.ORG